choroba bostońska
Choroba bostońska występuje głównie u młodszych dzieci

Choroba bostońska budzi postrach głównie wśród rodziców małych dzieci. Czy słusznie? Co to w ogóle za choroba? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz.

Choroba bostońska jest bardzo zaraźliwa, dlatego może wywoływać epidemię. Infekcję wywołuje kilka typów enterowirusów, a najbardziej podatne są na nią dzieci są w wieku do 10 roku życia. Zdarza się, że dorośli również na nią zachorują, ale u nich choroba przebiega z reguły znacznie łagodniej.

Choroba bostońska – Źródła zachorowania

Bostonka przenosi się przez kał, mocz i ślinę. O ile organizm sam nie zwalczy infekcji, po 3-5 dniach od kontaktu z wirusem, mogą wystąpić objawy choroby bostońskiej. Początkowo można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub anginą. Dziecko źle się czuje, boli je gardło, a także zwykle traci apetyt. W ciągu 2 dni od infekcji zazwyczaj pojawia się wysypka. Ma ona postać małych czerwonych lub łososiowatych plamek, które potem wypełniają się płynem. Wiele osób bierze je za objaw ospy wietrznej, z którą jest najczęściej mylona.

Gdy podejrzewasz, że dziecko choruje na tę chorobę, zawsze skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Trzeba to zrobić koniecznie zrobić, by dokonać właściwej diagnozy i wykluczyć inne schorzenia, np. ospę, odrę, czy różyczkę. Choroba bostońska rzadko powoduje powikłania i zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Należy jednak w tym czasie zawsze dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, by nie narazić dziecka na większe problemy.

Jak postępować w trakcie choroby

W czasie infekcji przede wszystkim należy dziecku podawać letnie, delikatne i niekwaśne potrawy, np. kisiel, budyń lub zupę krem. Dziecko powinno też dużo większą ilość letniej wody, ponieważ inne napoje mogą podrażnić gardło. W razie potrzeby można zastosować leki przeciwgorączkowe, jeśli temperatura przekracza 38ºC.

Pęcherzyków na skórze nie wolno niczym przebijać, ponieważ grozić to będzie zainfekowaniem. Aby szybciej się wygoiły, warto je pędzlować gencjaną lub nacierać ciało specjalną pianką leczniczą. Często poleca się, by do kąpieli warto dodać nadmanganian potasu, który można dostać w każdej aptece. Odkazi on skórę i sprawi, że krostki szybciej przyschną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.